Αθλητικά

06 Σεπτεμβρίου 2024 08:55

Ο Ρονάλντο έφτασε τα 900 γκολ! Δείτε τα όλα... (βίντεο)

Δείτε συγκεντρωμένα σε ένα βίντεο τα 900 επίσημα γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, του πρώτου σκόρερ στην ιστορία του ποδοσφαίρου παγκοσμίως.

-

Ακόμα ένα σπουδαίο ορόσημο για τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος την Πέμπτη (5/9/2024) έφτασε τα 900 επίσημα γκολ στην καριέρα του.

Ο ζωντανός θρύλος του παγκόσμιου ποδοσφαίρου σκόραρε στον αγώνα της Πορτογαλίας εναντίον της Κροατίας στη Λισαβόνα και πανηγύρισε για 900η φορά!

Σε ηλικία 39,5 ετών πλέον, ο CR7 βάζει πλώρη για τα 1.000 γκολ, ενώ έχει πετύχει τα περισσότερα από οποιονδήποτε άλλον, σύμφωνα με τη διεθνή ομοσπονδία στατιστικής και ιστορίας του ποδοσφαίρου (IFFHS). Ακολουθεί ο Λιονέλ Μέσι με 838 τέρματα και τρίτος είναι ο Πελέ με 762.

Ο Ρονάλντο είναι επίσης πρώτος σκόρερ στην Ιστορία της Ρεάλ Μαδρίτης με 450 γκολ, πρώτος σε επίπεδο Champions League/Κυπέλλου Πρωταθλητριών με 140 (Μέσι 129) και πρώτος σε επίπεδο εθνικών ομάδων με 131 (Μέσι 109 με την Αργεντινή).

Κριστιάνο Ρονάλντο

Τα υπόλοιπα τέρματα σημείωσε ο Ντιόγκο Νταλότ, από ένα για την κάθε ομάδα! Ο αμυντικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ στο 7΄, ενώ μείωσε για λογαριασμό των Κροατών με αυτογκόλ στο 41΄.

Επίσης, στον ίδιο όμιλο (1ος) της League A, η Πολωνία πέρασε από τη Γλασκώβη με νίκη 3-2 επί της Σκωτίας σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε από το πέναλτι του Ζαλέφσκι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δείτε σε ένα βίντεο όλα τα γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο:

Ειδήσεις σήμερα:

Κένυα: Ύαινα σκότωσε πεντάχρονο

Ράλλυ Ακρόπολις - Σείριος: Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στην Εθνική Οδό για την υπερειδική διαδρομή

ΗΠΑ - Μακελειό σε λύκειο: Δώρο από τον πατέρα του ανήλικου το φονικό όπλο