Ποδόσφαιρο

28 Μαΐου 2014 20:00

Σφράγισε το εισιτήριο της ανόδου η Κέρκυρα

Οι Φαίακες πανηγυρίζουν την επιστροφή τους στη Σούπερ Λίγκα, μετά τη νίκη τους επί του Ηρακλή. Σπουδαίο τρίποντο της Νίκης Βόλου επί του Ηρακλή Ψαχνών.

-

Στα «μεγάλα σαλόνια» επιστρέφει τη νέα σεζόν η Κέρκυρα, η οποία επιβλήθηκε με 1-0 του Ηρακλή, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκόμες στο 28ο λεπτό.

Σημαντικό βήμα για να διεκδικήσει την άνοδο σε μπαράζ με την Ξάνθη έκανε η Νίκη Βόλου, η οποία επικράτησε με 2-1 του μαχητικού Ηρακλή Ψαχνών.

Δύο γκολ του Γκούρμα (ένα σε κάθε ημίχρονο) διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού Βόλου απέναντι στον Αιγινιακό.

Με το «φτωχό» 1-0 τα Χανιά έκαμψαν την αντίσταση του Φωστήρα. Το γκολ πέτυχε ο Πάγκαλος στο 44’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.