Χθες 11:45

Superclassico: Η Ρίβερ Πλέιτ επικράτησε της Μπόκα Τζούνιορς

Νικήτρια του Superclassico της Αργεντινής ήταν η Ρίβερ Πλέιτ, με την Μπόκα Τζούνιορς να εμφανίζεται κατώτερη.

-

H Ρίβερ Πλέιτ πήρε το «Superclasico» κόντρα στην Μπόκα Τζούνιορς (0-1) μέσα στη «La Bombonera», χάρη σε ένα γκολ του Μανουέλ Λανσίνι στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο διαιτητής, μετά από υπόδειξη του VAR, ακύρωσε για χέρι το γκολ του Χιμένεθ στο 97’ (που σήμαινε το 1-1 της Μπόκα).

Superclassico - River Plate - Boca Juniors - Ρίβερ Πλέιτ - Μπόκα Τζούνιορς

Ήταν ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι με καλύτερη Ρίβερ στο πρώτο ημίχρονο (μόνο ένα σουτ από την Μπόκα και από τα 40 μέτρα) και μια Μπόκα Τζούνιορς που επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι σε μια Ρίβερ κλεισμένη πίσω.

Μία νίκη της Ρίβερ στην επιστροφή του Γκαγιάρδο στο γήπεδο της Μπόκα, που αφήνει με αμφιβολίες τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ στον πάγκο της «Xeneize».

Αποβλήθηκε ο αμυντικός της Μπόκα Τζούνιορς Λέμα , με διπλή κίτρινη (89’, 90’+2), ενώ υπήρξε ένταση στις εξέδρες και διαμάχη με ορισμένους παίκτες της Μπόκα όπως ο Ρομέρο.