Αλλα αθλήματα

10 Απριλίου 2016 22:56

Μεγάλη συμμετοχή στον 11ο Μαραθώνιο της Μεσσήνης (φωτο)

Η βροχή δεν πτόησε τους δρομείς, που γέμισαν τους δρόμους της πόλης, συμμετέχοντας μαζικά στον Μαραθώνιο.

-

Στην ιστορία πέρασε ο 11ος Μαραθώνιος Μεσσήνης που διεξήχθη σήμερα με επιτυχία, παρά τη βροχή που δεν πτόησε τους δρομείς.

Τερματισμός και αφετηρία του Μαραθωνίου ήταν η κεντρική πλατεία της πόλης.  Περίπου 150 δρομείς έλαβαν μέρος στα 42,195 χλμ., όπου αναδείχθηκε νικητής ο Βαγγέλης Γκίκας (ανεξάρτητος).

Το όνομα του συνδιοργανωτή ΣΔΥΜ πρωτοεμφανίστηκε στην 9η θέση των αποτελεσμάτων δίπλα σε αυτό του Γιώργου Παπανικολάου, ενώ η Σταυρούλα Μπάκα επίσης του ΣΔΥΜ ήταν 2η στις γυναίκες. Τις 250 άγγιξαν οι συμμετοχές στα 10 χλμ., με το νήμα να κόβει  ο Μιχάλης Λουκέρης (GR Greece),  στο 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Εμιλιάνο Κάνο του ΣΔΥΜ και στην 8η θέση ακολούθησε από μεσσηνιακής πλευράς ο Βαγγέλης Μπάκας του Ορειβατικού Συλλόγου Καλαμάτας, ενώ 1η στις γυναίκες ήταν η Ελένη Θεοδωρακοπούλου (ΣΔΥΜ).

Επίσης, σύμφωνα με το tharrosnews.gr εκατοντάδες -κυρίως παιδιά και έφηβοι- γέμισαν τους δρόμους της Μεσσήνης με τον ενθουσιασμό και το χαμόγελό τους τρέχοντας στη μικρή διαδρομή των 3χλμ.

11ος - Μαραθώνιος - Μεσσήνη - αγωνιζόμενοι

Ο κόσμος της περιοχής αγκάλιασε και φέτος τους αγωνιζόμενους και τη διοργάνωση, η οποία έδωσε για μια ακόμη ανοιξιάτικη Κυριακή γιορτινό αθλητικό κλίμα στη Μεσσήνη και τις τοπικές κοινότητες απ’ όπου πέρασαν οι δρομείς.