03 Ιανουαρίου 2015 00:00

Νικηφόρα πρεμιέρα στο Top-16 για τον Ολυμπιακό

Ιδανικό ποδαρικό στο 2015 έκανε ο Ολυμπιακός, ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο Top-16 της Ευρωλίγκας απέναντι στη Μάλαγα.

-

Έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Χάντερ και τον Σπανούλη, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα με 69-61 από την έδρα της Μάλαγα και έκανε τον καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο Top-16 της Ευρωλίγκα.

Τον δρόμο για τη νίκη στους «ερυθρόλευκους» έδειξαν ο Χάντερ, που τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 11 πόντους, ενώ είχε και 10 ασίστ.  Με την απόδοση αυτή ο αρχηγός των Πειραιωτών ανέβηκε στην 4η θέση της λίστας με τις ασίστ στην ιστορία της Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ (10-4), πήρε το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου με 12-14, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά του ακόμη και στους οκτώ πόντους (21-29), πριν μειώσουν στο -3 (29-32) οι Ανδαλουσιανοί στη λήξη του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμά τους και στην τρίτη περίοδο, που έκλεισε με 45-48 υπέρ τους, και στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησαν το πόδι στο γκάζι και ξέφυγαν στο +9 (47-56, 50-59). Προς στιγμήν η Μάλαγα μείωσε σε 59-64 και 61-66, ωστόσο ο Σπανούλης με ένα τρίποντο στο τέλος έγραψε το τελικό 61-69, κλειδώνοντας μία πολύτιμη νίκη για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 29-32, 45-48, 61-69.

Μάλαγα: Βασιλειάδης 3, Τούλσον 5, Τόμας 11, Σουάρεθ 3, Γκρέιντζερ 15, Βάσκεθ 11 (10 ριμπ.), Κουζμίνσκας 12, Στέφανσον, Γκριν, Γκολούμποβιτς 1.

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 7 (6 ριμπ.), Χάντερ 18 (7 ριμπ.), Ντάνστον 1, Σπανούλης 11 (10 ασίστ), Σλούκας 5, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 9, Ντάρντεν, Λοτζέσκι 10.